Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

כף ורדה בתקופת הקרנבל

חברים לתרבות בשיתוף אדמה מסעות וטיולים

12 ימי טיול לארכיפלג נסתר באוקיינוס האטלנטי

בהדרכת משה מנע

יציאה : 5.2.24   חזרה: 16.2.24

כף ורדה.jpg

הרפובליקה של כף ורדה (בפורטוגזית: Cabo Verde) הינה קבוצת איים באוקיינוס האטלנטי, כ-500 קילומטרים מערבית לחופי סנגל. הארכיפלג נקרא על שם הנקודה המערבית ביותר באפריקה הקרובה לחופיו. הוא התגלה במאה ה-15 על ידי ספן פורטוגזי והפך למושבה פורטוגזית ולאחד המרכזים הגדולים והמשגשגים לסחר בעבדים. במהלך המאה ה-17 החלה דעיכה כלכלית עם קניית עבדים ישירות מהיבשת, התקפות של פיראטים ובצורת קשה. עם פיתוח ספינות הקיטור והתגברות השייט באוקיינוס האטלנטי, הפכו האיים לתחנה חשובה לתיקון ואספקה לאניות ועקב כך חלה בהם תנופת פיתוח. כף ורדה זכתה לעצמאות רק ב-1975 ונחשבת לאחת הדמוקרטיות היציבות באזור. האיים מציעים נופים מדבריים לצד הרי געש מרשימים, מצוקים תלולים העולים מהים, יערות עבותים, עמקים חבויים וחופים נפלאים. מרבית תושבי הארכיפלג הינם ממוצא אירופאי ואפריקאי מעורב, אליהם נוספו גם מהגרים אפריקאים, דרום אמריקאים ואף קומץ יהודים. התרבות המקומית עשירה ומבטאת את שילוב הסגנונות בשפה, ספרות, אמנות ובמוזיקה המקומית. בהקשר זה יש להזכיר את הזמרת וזוכת פרס הגראמי סזריה אבורה, ילידת כף ורדה שנודעה בסגנון המוזיקלי הייחודי שלה. טיול זה הוא הזדמנות להכיר איים חבויים באוקיינוס האטלנטי, להתוודע לתרבות ייחודית וליהנות מחגיגות הקרנבל.

משה מנע הוא ביולוג בהכשרתו. טייל ותיק ומדריך מנוסה למגוון יעדים באמריקה הצפונית, באמריקה הלטינית ובדרום-מזרח אסיה.

תוכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - ליסבון - האי סנטיאגו

נצא השכם בבוקר בטיסה אל ליסבון (Lisbon), בירת פורטוגל הממוקמת בין ההרים הפראיים בגבולה עם ספרד, לבין מרחבי האוקיינוס האטלנטי ממערב. מכאן, קל להבין את הדחף של הפורטוגלים לצאת למסעות גילוי ימים ויבשות. פורטוגל הייתה במשך כמאה שנים המעצמה המיישבת והעשירה בעולם ומליסבון, בירתה, יצאו מגלי ארצות ידועים כהנרי הספן ווסקו דה גמה. עם הנחיתה נצא לסיור היכרות עם ליסבון, אשר שוכנת על שבע גבעות לגדות נהר הטז'ו. נטייל ברבעיה השונים של העיר ונתרשם מאופיה המיוחד. לקראת ערב, נשוב אל שדה התעופה ונמשיך בטיסה אל סנטיאגו (Santiago) - האי הגדול בכף ורדה.

ננחת סביב חצות ונעבור ללינה במלון בפראיה (Praia).

ימים 2-3 | האי סנטיאגו

הימים הקרובים יוקדשו לסיורים ברחבי האי סנטיאגו, הנחשב למרכז הכלכלי של המדינה. נטייל בין הרים ועמקים ירוקים, מטעים שופעים, חופים, כפרים וערים שוקקות. נבקר בפראיה, שפירוש שמה הינו "חוף". זוהי העיר הגדולה ובירת הארכיפלג, בה גרים כרבע מאוכלוסיית המדינה. מרכז העיר משמר אופי קולוניאלי ומשקיף על הנמל המקומי. הנמל משמש ליצוא תוצרת חקלאית ופירות ים, מההכנסות העיקריות של המדינה. נמשיך אל סידאדה וליה (Cidade Velha), העיר הראשונה שהוקמה ע"י האירופאים במערב אפריקה. העיר שימשה כמרכז סחר העבדים והוכרזה כאתר של אונסק"ו בשל השרידים הקולוניאלים שנשמרו בה. בנוסף, נבקר בשוק גדול וססגוני ובמוזיאון קטן בו נתוודע למאבק העצמאות המקומי של כף ורדה. במהלך הסיורים, נבקר בכפרים, נעצור לתצפיות על הנופים המרשימים של האי ונשתלב ב-Batuku - מעגל של תיפוף וריקוד מסורתי של נשים שהחל בתקופת העבדות כביטוי לסולידריות ולכאב שחוו. באחד הערבים נהנה מארוחה בליווי מופע מוזיקה מקומי.

בכל הלילות נלון בפראיה.

ימים 4-5 | האי פוגו

נצא בטיסת בוקר לאי פוגו (Fogo), הממוקם בדרום מערב הארכיפלג ומפורסם בנופים  הוולקניים שלו. האי נוצר לפני מאות אלפי שנים בהתפרצות הר הגעש פוגו, המגיע לגובה של 2,829 מטר. הר הגעש שולט בנוף האי ושטח הקלדרה שלו הינו כ-70 קמ"ר. ננחת בסאו פיליפה (Sao Filipe) בירת האי שנוסדה סביב שנת 1500 והייתה היישוב השני שהוקם באיי כף ורדה. העיר רשומה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ומציעה כיכרות בסגנון פורטוגזי ובתים יפים בצבעי פסטל הנקראים סובראדוס. נסייר בעיר ונצא לטיולים בקלדרה ובמדרונות הר הגעש. נטייל בין כפרים שנהרסו בהתפרצויות געשיות, לנאות מדבר ירוקים הממוקמים בין האוקיינוס להרים התלולים. באחד הימים, נעצור לארוחת צהרים בבית משפחה מקומית ונבקר במטעי קפה ויקבים שהוקמו לצדי הר הגעש וידועים בעולם באיכות ובארומה שלהם.

בכל הלילות נלון בסאו פיליפה.

יום 6 | אל האי סאו ויסנטה

הבוקר נשלים את הסיורים בפוגו ונצא בטיסה דרך פראיה אל האי סאו ויסנטה  (Sao Vicente). זהו אחד האיים הקטנים בארכיפלג, אך הוא נחשב למרכז התרבותי של המדינה, עם מסורת עשירה של מוזיקה ואמנות. בהתאם לשעת הנחיתה נצא לסיור ראשון במינדלו (Mindelo) באזור ההיסטורי של העיר הכולל בתי אחוזה צבעוניים ורחובות מרוצפים באבנים. טיילת ארוכה עוברת לאורך הנמל הגדול, אשר היה במאה ה-19 תחנת אספקה חשובה לאוניות בריטיות. מינדלו של היום הינה עיר תוססת, המאכלסת את רובו המכריע של תושבי האי.

נלון במינדלו.

ימים 7-8 | האי סנטו אנטאו

היום נצא במעבורת אל סנטו אנטאו (Santo Antao), האי הצפוני והשני בגודלו בארכיפלג. בחלקו הצפוני, נופים הרריים דרמטיים לצד עמקים טרופיים ירוקים ואילו חלקו הדרומי מדברי ומזכיר נופי ירח. נגיע אל פורטו נובו (Porto Novo) העיירה הגדולה ביותר בסנטו אנטאו וממנה נצא לתור את נפלאות האי, שכולל נופים פראיים מהיפים בעולם. המראות החשופים והצחיחים ישתנו במהירות ככל שנעפיל בכביש המתפתל אל ההרים. נערוך תצפיות מרהיבות על צוקים ועמקים תלולים, נצא לטיולים רגליים בין כפרים ונתרשם מלוע של הר געש כבוי המשמש לגידולים חקלאיים. נמשיך בדרך יפה לאורך חופי האוקיינוס אל כפר דייגים קטן וצבעוני ונלמד על קורות היהודים שהגיעו לאי. נסיים בסיור במזקקה מקומית ובארוחה במטעים של קני סוכר. בלילה הראשון נלון באזור ריביירה גרנדה (Ribeira Grande) ולמחרת אחר הצהרים נשוב במעבורת אל מינדלו. בערב, ניהנה ממצעד סמבה מקומי המקדים את  הקרנבל.

נלון במינדלו.

יום 9 | האי סאו ויסנטה - חגיגות הקרנבל במינדלו

הקרנבל של מינדלו הינו אחד האירועים החשובים ביותר במדינה. הוא מתרחש למעלה  מ-100 שנים ומושפע מהקרנבל בברזיל ומקרנבלים אחרים בדרום אמריקה ואירופה. במהלך הקרנבל הרחובות מתעוררים לחיים עם מאות משתתפים בכל הגילאים. להקות רקדנים שהתכוננו במשך חודשים, מתחרות ביניהן ורוקדות לקצב התופים בתלבושות אקסטרווגנטיות ובליווי משאיות מקושטות. נקדיש את היום להנאה מאירועי הקרנבל ומההכנות אליו. לינה במינדלו.

 יום 10 | האי סאו ויסנטה

סאו ויסנטה הינו ברובו אי צחיח הכולל מישורים והרים אדומים, עמקים דמויי מדבר וחופי ים מדהימים. הבוקר נצא לטיול ברכבי שטח ברחבי האי וניהנה מנופים מדבריים וגעשיים בצבעי אדום ושחור מנוקדים בעצי דקל ושיטה ירוקים, למול מי האוקיינוס הכחולים. נבקר בדיונות חול ענקיות הניצבות למרגלות ההרים השחורים ונמשיך אל מפרץ מוגן עם חול לבן בו נפגוש בצבי הים. נעלה אל פסגת מונטה ורדה (Monte Verde),  המתנשאת לגובה 750מ' לתצפית פנורמית על מינדלו, הכפרים באזור, המדרונות הצחיחים וקו החוף המפורץ של האי. בתום הסיורים נשוב למינדלו ונבקר בבית מלאכה מקומי לייצור כלי נגינה.

נלון במינדלו.

 ימים 11-12 |סאו ויסנטה - ליסבון - תל אביב

הבוקר נשלים את הסיורים באזור מינדלו ונצא בטיסה לליסבון. לאחר התארגנות נצא לארוחת סיום במסעדה מקומית. למחרת בבוקר נצא לסיור אחרון בליסבון באזור בלם (Belem) כולל האנדרטה לכבודם של מגלי הארצות שיצאו מפורטוגל וגילו את העולם החדש, ובראשם הנרי הספן. בצהריים נעבור אל שדה התעופה ונצא בטיסה לתל אביב. נחיתה משוערת ביום ה-12 בשעות הערב.

ביצוע: אדמה מסעות וטיולים

:מחיר הטיול

המחיר לאדם בחדר זוגי 4,945 אירו

 

המחיר כולל:

 • טיסות בינלאומיות בטאפ כולל מסי הנמל הנלווים להן.

 • טיסות פנימיות כמפורט בתכנית.

 • לינה: במלונות מדרגה ראשונה או הטובים בנמצא.

 • הדרכה: מדריך מצוות "אדמה - מסעות וטיולים" ו- "חברים לתרבות"– משה מנע ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.

 • כלכלה: חצי פנסיון - ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול ו-2 ארוחות צהרים

 • תחבורה: אוטובוס קטן מסוג Toyota Coaster בהעברות ובסיורים כמפורט בתכנית.

 • שיט במעבורת אל האי סנטו אנטאו וחזרה

 • טיול ברכבי שטח באי סאו ויסנטה​

 • דמי כניסה: לכל האתרים המפורטים בתכנית.

 • בקבוק מים לכל מטייל בכל יום של הטיול.

 • תשר: לנותני השירותים השונים.

 • אשרת כניסה לכף ורדה ומס תיירות מקומי.

 • דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתכנית.

 • תשר: לנותני השירותים השונים.

 • ערכות שמע לשיפור ההדרכה.

המחיר אינו כולל: 

 • תוספת ליחיד בחדר בסך: 595 אירו.

 • תשר למדריך הישראלי - מקובל כ- 5 אירו ליום

 • ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול.

הערות חשובות

 • התשתיות והשירותים בכף ורדה אינם ברמה המקובלת במדינות המערב

 • בטיול זה נדרשים רישום ותשלום מוקדמים על מנת להבטיח את השירותים בתקופת הקרנבל. בהתאם לכך צפויים תנאי ביטול מיוחדים שיימסרו בהמשך.

 • חברות התעופה אינן מאפשרות לנוסעים הטסים בכרטוס קבוצתי לבחור מקום ישיבה מראש.

 • ייתכנו שינויים בסדר הביקורים בהתאם לשיקול דעתו של המדריך והמצב בשטח

טיסות בינלאומיות: 

  1 TP1604  05FEB   TLV-LIS  0530 - 0940

 2  TP1543  05FEB   LIS-RAI   2045 0005+1

  3  TP1558 15FEB   VXE-LIS  1330 1830

  4  TP1603 16FEB   LIS-TLV  1545 2310 

תנאי רישום וביטול מיוחדים

לטיול זה נקבעו תנאי רישום וביטול מיוחדים. תנאים אלו מחליפים את התנאים הסטנדרטיים המופיעים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה"

bottom of page