Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

סמינר מטייל ביוון ההררית

חברים לתרבות בשיתוף אדמה מסעות וטיולים

8 ימים בין מנזרים תלויים, קניונים וכפרי אבן 

בהדרכת ד"ר נעמה וילוז'ני       

יציאה: 03.9.2023    חזרה: 13.9.2023

נחיתה ביום ה-12 לפנות בוקר

מלא! ניתן להירשם ברשימת המתנה

מטאורה

"אלת השחר ורודת האצבעות השכימה ועלתה… השמש קם, עזב את הים הנהדר וטיפס אל שמי הקלל להאיר לבני אלמוות ולבני תמותה שעל האדמה…" (האודיסיאה, הומרוס) מעטים המקומות בעולם המערבי שהתברכו ברקע היסטורי ותרבותי מפואר כשל יוון. מעטות עוד יותר הן המדינות שמיקומן המופלא ונופיהן משתלבים בהרמוניה מושלמת עם מיתוסים ספרותיים ודתיים מגוונים ומלאי בינה. הרי געש מעל מפרצי תכלת; אפרים ירוקים מתחת לצוקי גרניט אפורים ואדומים; שלגים בפסגות מול הלהט של החוף, סמטאות צרות ומתפתלות בין בתי אבן ישנים מול ארמונות פאר; כנסיות עתירות איקונות של קדושים ניצבות מול טכניקות של סלילה וגישור מהמתקדמות בעולם - בערש הפילוסופיה והמיתולוגיה, הדרמה והטרגדיה, האולימפיאדה וריצת המרתון. נכיר יוון אחרת – מחורצת בפסגותיה, שוצפת בנהרותיה, שופעת חום אנושי ומשובצת כפרים בראשיתיים ולא נגועים. נכיר את הארץ שלא ידענו על קיומה.

ד"ר נעמה וילוז'ני -  חוקרת ומרצה באוניברסיטה ובמסגרות אקדמיות שונות בנושא אמנות וארכיאולוגיה עתיקה וקלאסית. מתמחה בתרבויות הקדומות סביב הים התיכון, ובמיוחד אמנות יוון ואיטליה. מדריכה מעל לעשרים שנה במדינות שונות באירופה.

תוכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - אתונה - אוסיוס לוקאס - מפרץ קורינטוס

נצא בטיסת בוקר מוקדמת לאתונה, בירת יוון. עם השלמת סידורי הכניסה, נסע צפונה בדרכנו למרכז יוון ונבקר במנזר אוסיוס לוקאס, הנטוע על צלע הר. המנזר - שהוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמי - מעוטר בעבודות שיש ופסיפסים האופייניות לתקופת "תור הזהב השני באמנות הביזנטית" (מאות 11-12). נמשיך בנסיעה בשוליו הצפוניים של מפרץ קורינטוס ונבקר בעיירות הדייגים, נשוטט בנמלים ונסב בטברנות היפות. בערב נעצור ללינה באזור דלפי.

יום 2 | מפרץ קורינטוס - דלפי - חצי האי פיליון

היום ניסע בנופים של מטעי-זיתים אינסופיים בדרכנו לביקור בדלפי - המרכז הדתי של הפאן-הלניזם ביוון העתיקה, הממוקם למרגלות הפסגות של רכס פרנאסוס. דלפי היתה "טבור העולם" והמקום שבו האורקל של אפולו נשא את דברו. השרידים הארכיאולוגיים הממוקמים בנוף מרהיב וטעונים בקדושה, הופכים את דלפי לסמל לאחדותה התרבותית והדתית של יוון הקדומה. נבקר באתר ובמוזיאון האוצר את שכיות החמדה שנתגלו במקום. נמשיך בנסיעה צפונה לביקור במחוז תסליה ובעיר הנמל וולוס שעל שפת מפרץ פאגאסיטיקוס. נבקר בכפר יפיפה ונצפה על העיר והמפרץ מ"המרפסת של פאגאסיטיקוס". נלון באזור וולוס.

 

יום 3 | מחצי האי פיליון לסלוניקי

חצי האי פיליון, המפריד בין מפרץ פאגאסיטיקוס לבין הים האגאי, הוא רכס מיוער המשובץ בכפרים יפיפיים. האזור התברך באקלים נוח לגידול ערמונים ותפוחי-עץ - שניהם ענפי המטע העיקריים במשקים החקלאיים בכפרי ההר. נצא לתור, ברכב וברגל את חצי האי: נבקר בכפרים המתהדרים בבתי-האבן היפים שלהם, נטייל ברגל ביערות ונבקר במפרצים הקטנים שיורדים אל הים. בתום הביקור נסע צפונה ללינה בסלוניקי - בירת מחוז מקדוניה.

יום 4 | סלוניקי

סלוניקי היא עיר נמל תוססת וקוסמופוליטית. בשל קרבתה לקונסטנטינופול, שהפכה ברבות הימים לאיסטנבול, ספגה העיר השפעות רבות מן הנצרות הביזנטית ולאחר מכן מן האסלאם העותומני. סלוניקי הייתה גם ביתה של קהילה יהודית-ספרדית גדולה, ששגשגה ופרחה בצד תושביה הנוצרים והמוסלמים של העיר, עד להשמדתה בידי הנאצים במלחמת העולם השניה. נקדיש את היום לסיורים בעיר: נבקר בקשת וברוטונדה שנבנו בידי הקיסר הרומי גלריוס ובאתריה הביזנטיים והעותומניים של העיר. נשוטט בכיכרות המוצלות והשדרות הרחבות, בטיילת היפה ולמרגלות המגדל הלבן. נמשיך לרובעי היהודים, שמעטים הם הסימנים שנותרו בם להעיד על זיקתם ליהדות. נשלים את ביקורנו במוזיאון המקומי - העוסק יותר מכל בהנצחת מורשתה של מקדוניה בתרבות יוון. נלון בסלוניקי.

 

יום 5 | פלה וורגינה

הבוקר נצא בנסיעה לפלה - אתר ארכיאולוגי ששימש בשעתו כבירתם של המלך פיליפוס השני ושל בנו - אלכסנדר מוקדון. מכאן יצא פיליפוס השני לכבוש את כל יוון, ומכאן יצא אלכסנדר הגדול למסעותיו לכיבוש אסיה הקטנה, מצרים, בבל, פרס והודו. נבקר במוזיאון המקומי, שמתנאה בפסיפסיו הנאים. נמשיך בנסיעה לביקור באתר המרשים של ורגינה. במקום נתגלתה הבירה המקדונית הראשונה. בין שאר הממצאים נתגלה גם טומולוס (תל עפר המכסה אתר קבורה) גדול שנחשפו בו, בין השאר, מערכות הקבר של פיליפוס השני ושל אלכסנדר הרביעי. נבקר בתל ונצפה בתצוגה המרהיבה של אוצרות הקבר המציגים לראווה את כלי הנשק, התכשיטים והחפצים שנלוו למסעות המלכים המקדוניים בדרכם לעולם המתים. בתום הסיורים נסע לקסטוריה, עיר הממוקמת על שפת אגם החבוי בחיק ההרים שמסביב. נלון בקסטוריה.

ימים 6-7 | אגמי פרספה וחבל זגוריה

בשעות הבוקר נסע לביקור באגמי פרספה - שמורת טבע על גבול אלבניה ומקדוניה. נצא לשיט באגם הגדול לכוכי נזירים וקפלות מצוירות במצוקי גדות האגם. בתום השייט נסע לזגוריה. זהו חבל ארץ פראי, בלב הרי פינדוס, הזרוע בכפרי-אבן קטנים ומסורתיים. שני נהרות גדולים - נהר ויקוס ונהר אאוס - מפלסים את דרכם בקניונים מרשימים החורצים את הרכס. נלון במלון נוח באחד הכפרים בלב הרכס.  יום המחרת יוקדש לטיולים של טבע ותרבות כפרית: נטייל בכפרי - האבן העתיקים השוכנים בין קניונים ומנזרים מבודדים. בשני הלילות נלון במלון כפרי בחיק ההרים.

 יום 8 | יואנינה - המנזרים התלויים של מטאורה

ניסע לעיר היפה יואנינה, השוכנת על שפת אגם פאמבוטיס. נבקר ברובע הביזנטי המוקף חומות ונטייל לאורך שדרת עצי הדולב הענקיים על שפת האגם נסיים את סיורנו בחבל זגוריה ונצא אל המישורים רחבי הידיים של תסליה במרכזם מזדקרים מצוקי מטאורה. בדרך נעצור לביקור בעיירה הוולאכית של מצובו. נמשיך בנסיעה לעיירה

קלמבקה למרגלות המצוקים של מטאורה. ארוחת ערב ולינה בקלבמקה

יום 9 | ממנזרי מטאורה לאי אוויה

נצא לטייל במנזרי מטאורה. נטייל בין קירות הסלע האדירים ונבקר בכמה מהמנזרים הנראים כ"תלויים" על קצות הצוקים. השילוב המופלא בין טבע שיצר תצורות גיאולוגיות מוזרות ואורח חיים מתבודד וייחודי, מותיר רושם כביר. נצא בנסיעה לאי אוויה, הנמצא במרחק של כ-80 ק"מ מאתונה. הוא האי השני בגודלו ביוון אחרי האי כרתים. באי מצויים מספר רב של כפרים ועיירות על קו המים. נלון במלון מפנק באי.

ימים 10-11 | אתונה 

הבוקר נחזור ליבשת ונסע אל אתונה - בירת יוון והגדולה בעריה. אם יש כרך אורבני שראוי לתואר של "ערש התרבות המערבית" הריהו הכרך הזה. תור הזהב של העיר היה,  ללא ספק, בתקופה הקלאסית - תקופה שבה נולדו רבים מן הרעיונות האינטלקטואליים והאומנותיים שעיצבו את דרכה ואת דמותה של התרבות המערבית. נקדיש את הימים הקרובים לביקור יסודי בכמה מאתרי העיר: נבקר במכלול המרשים של האקרופוליס בלבה של העיר העתיקה ובמוזיאון האקרופוליס החדש. נמשיך לביקור במוזיאונים אחרים ונשוטט ברובע פלקה, בשוק העתיקות ועוד.

בשעות הערב של היום יום ה-11 נעבור לשדה התעופה ונצא בטיסה לתל אביב

יום 12: תל אביב

נחיתה לפנות בוקר בתל אביב.

ביצוע: אדמה מסעות וטיולים

:מחיר הטיול

המחיר לאדם בחדר זוגי  2,880 אירו

 

המחיר כולל:

טיסות בינלאומיות ישירות כמפורט מטה

לינה: במלונות 4* ו-5* ובמקומות הקטנים, הטוב בנמצא.

כלכלה: ארוחות בוקר וערב לאורך הטיול.

תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים.

הדרכה: מדריך מצוות "אדמה - מסעות וטיולים" ו- "חברים לתרבות" ד"ר נעמה וילוז'ני ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית בעת הצורך.

דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתכנית.

תשר: לנותני השירותים השונים.

ערכות שמע לשיפור ההדרכה.

המחיר אינו כולל: 

תוספת ליחיד בחדר בסך: 625 אירו.

מים מינרלים ושתייה בארוחות

אשרות כניסה: לא נדרשת אשרת כניסה ליוון לבעלי דרכון ישראלי.

תשר למדריך הישראלי - מקובל כ- 5 אירו ליום

ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול 

הערות מיוחדות

  • על המטיילים להביא בחשבון שטיול ביוון כרוך בנסיעות ארוכות, לעיתים בכבישים הרריים מפותלים וצרים.

  • על המטיילים להביא בחשבון שלא כל בתי המלון באירופה מצוידים מזגנים ו/או מאפשרים להפעיל את המזגנים מחוץ לעונת הקיץ. בנוסף בחלק מהמלונות אין סבלים. במקרים כאלו המטיילים מתבקשים לשאת את מזוודתם לחדרים בכוחות עצמם.

  • החדרים ליחיד באירופה קטנים, ויש לקחת זאת בחשבון.

  • האוטובוס והנהג לרשות הקבוצה בכפוף למגבלות חוקי העבודה ושעות העבודה המותרות לנהגים באירופה

טיסות בינלאומיות:

A3 929 03SEP TLV-ATH   0510 0720 

A3 928 13SEP ATH-TLV 2355 0200+1 (Arrival 14Sep)

תנאים כלליים לטיול:

על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף לתכנית זו. בכל מקרה של סתירה גוברים התנאים המפורטים כאן על אלו המפורטים בתנאים הכלליים.

bottom of page