Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 

   סמינר מטייל סיציליה 

9 ימים של תרבויות קדומות בצל הרי געש 

בהדרכת ד"ר נעמה וילוז'ני

יציאה : 29.3.22   חזרה: 6.4.22

נחיתה ביום העשירי לפנות בוקר

sicily

בצומת שבין מזרח הים התיכון למערבו, בין אירופה לאפריקה, בין ישן לחדש, בין הים להרי הגעש, בין תרבות לטבע ובין טיול מעשיר לבילוי מהנה, שוכנת סיציליה. בטיול זה ניגע בנופים הגעשיים שאין כמותם באירופה ובגרסה המקומית של הנופים הים-תיכוניים המוכרים מהבית. נערוך מסע בתולדות האי דרך מקדשים יווניים שמורים במיוחד, וילה רומית עם רצפות-פסיפס מרשימות, מבנים נורמניים ייחודיים, כנסיות שעל קירותיהן פסיפסים ביזנטיים, עיירות ימי-ביניימיות וערי בארוק. נכיר את תושבי האי, תרבותם ומנהגיהם ונטעם את המאכלים הסיציליאניים המבטאים את החקלאות המקומית המגוונת ואת הקרבה לים.

 

ד"ר נעמה וילוז'ני -  חוקרת ומרצה באוניברסיטה ובמסגרות אקדמיות שונות בנושא אמנות וארכיאולוגיה עתיקה וקלאסית. מתמחה בתרבויות הקדומות סביב הים התיכון, ובמיוחד אמנות יוון ואיטליה. מדריכה מעל לעשרים שנה במדינות שונות באירופה.

תוכנית הטיול

יום 1 | תל אביב - קטניה

נצא בטיסת בוקר מוקדמת דרך יעד ביניים, מתל אביב לעיר קטניה. לאחר השלמת סידורי הכניסה נצא לביקור בכפרי דייגים, בחוף הקיקלופים ונמשיך לעיירה אצ'י ריאלה, שבה ארכיטקטורה בארוקית מרשימה. לפנות ערב נגיע לקטניה ונצא לסיור רגלי. נלון בקטניה.

יום 2 | סירקוזה - אורטיג'ה - נוטו - קטניה

היום נסע דרומה לעיר סירקוזה, עירו של ארכימדס ואחת הערים היפות בסיציליה. נבקר באתר הארכיאולוגי הכולל תיאטרון יווני, אמפיתיאטרון רומי, הקטקומבות המצוירות, מחצבות אבן (שנקראות אוזנו של דיוניסוס), כיכר ארכימדס ומקדש אפולו. נמשיך לחצי האי אורטיג'ה, שהוא לב לבה של סירקוזה כיום ונסייר ברחובות העיר ובאתריה. אחר הצהרים, נסע אל נוטו, עיר עם אדריכלות בארוקית מפוארת, שהוכרזה לא מזמן כאתר מורשת עולמי. נשוב לארוחת ערב ולינה במלוננו בקטניה.

 

יום 3 | הר אתנה - טאורמינה

הבוקר נסע להר הגעש אתנה, ההר הגבוה בכל האי (3345 מ'). זהו הר הגעש הפעיל ביותר באירופה ונחשב למסוכן ביותר. נעלה באוטובוס לגובה של 1800 מ' ונמשיך ברכבל או ברכבי 44x לגובה של 2800 מ'. לאחר שנתרשם מהמראות הגעשיים ומהנוף, נרד ונצא לסיור רגלי סביב אחד מלועות ההר, בתקווה לראות פעילות מעניינת. בתום הסיור, נסע לעיר טאורמינה, העשירה והנוצצת ונבקר בתאטרון היווני העתיק, ממנו נשקף הר האתנה. נטייל לאורך רחובה הראשי עד כיכר ה 9 באפריל, נראה את הקתדרלה ונסיים בסמטאות הרובע היהודי. נמשיך ללינה באזור מילאצו.

יום 4 | האיים האיוליים

היום נעלה על מעבורת המפליגה לאיים האיאוליים, ארכיפלג קטן של שבעה הרי געש פעילים המזדקרים מהים. נעצור באי הקטן פנראה, נטייל בסמטאות הכפר, נראה את בתי העשירים שגרים בו ונמשיך בשיט לסטרומבולי – אחד האיים המיוחדים ביותר בעולם, הנקרא לא פעם "המגדלור של הים התיכון". ההר פעיל כל הזמן ועד היום ניתן לחזות בפעילות געשית בו, לראות את החול השחור בכל מקום על האי ואף לראות ולהריח את העשן היוצא מן ההר. אחר הצהריים נקיף את האי בסירה וכך נוכל לראות את ההתפרצויות המרהיבות של ההר. לאחר השיט נשוב ללינה במילאצו. * שייט האיים מותנה בתנאי מזג האוויר.

 

יום 5 | אנה - פיאצה ארמרינה

הבוקר נסע אל העיירה אנה, שמיקומה על הדרך הראשית, הבטיח לה שליטה בדרכי המסחר שחצו את סיציליה לאורכה ולרוחבה. נעלה לתצפית מרהיבה ממצודת לומברדיה, שנבנתה על ידי פרידריך השני במאה ה-12. המצודה, הניצבת בפסגת העיירה, חולשת על כל מרכז האי והנוף הנשקף ממנה הקנה לה את השם "יפת הנוף של סיציליה". נמשיך לפיאצה ארמרינה לביקור  בוילה רומית ענקית ושמורה היטב (וילה רומנה דל קסאלה), שבה פסיפסים רבים וצבעוניים המתוארכים למאה ה-4 לספירה. בתום הסיורים ניסע לעבר קלטג'ירונה. נלון באזור.

 

יום 6 | קלטג'ירונה - אגריג'נטו – מארסלה

הבוקר נסייר בקלטג'ירונה ולאחר מכן נסע לאגריג'נטו, עיר שהיתה מהחשובות ביותר ב"מגנה גרקיה" בתקופת ההתיישבות היוונית בסיציליה. כיום זהו אתר ארכיאולוגי מרהיב. נסייר ב"עמק המקדשים" ונבקר במקדשים המרהיבים שנבנו במאות 6-4 לפנה"ס בכללם המקדשים של זאוס, הרה והרקולס. נמשיך לביקור במוזיאון הארכיאולוגי. בתום הסיור נמשיך בנסיעה מערבה, לאורך רצועת החוף, בדרכנו למרסלה. כאן הוא מקורו של היין המתוק המוכר בשמה של העיר - מרסלה. נבקר ביקב ונטעם מהיין המקומי. נלון במרסלה.

 יום 7 | טראפני - אריצ'ה - סג'סטה - פלרמו

הבוקר נמשיך בנסיעה לאורך החוף לעבר פלרמו, בירת סיציליה. בדרך נעצור לביקור בטרפאני, נצר לתרבות הפניקית. נסייר בעיר ונעבור באזור בריכות המלח המרשימות ונתוודע לתעשיית המלח המקומית. נמשיך לעיירה הציורית מימי הביניים אריצ'ה, עיר המרציפן, הבנויה על גבעה מצוקית בגובה של כ-750 מ' ומבוצרת בחומה מימי הביניים. נסייר ברחובותיה הצרים ובכיכרות, נביט מעלה אל המרפסות העתיקות ונפקוד את כיכר אומברטו, הכיכר המרכזית של העיר בה נמצא בניין העירייה. נמשיך לביקורים בטירת ונוס המפורסמת ובבית מלאכה מקומי לייצור מרציפן. אחר הצהרים נסע לביקור בסג'סטה, אתר ארכיאולוגי שנודע בשל המקדש הדורי המוקדש לאל אפולו, שהשתמר בו. נבקר במקדש ונעלה ברכבת קטנה לתיאטרון היווני, הממוקם בפסגת הגבעה ומשקיף לנוף נהדר של הים התיכון. נמשיך לארוחת ערב ולינה בפלרמו.

יום 8 | פלרמו

נקדיש את היום לסיור מקיף בפלרמו, בירת סיציליה ואחת הערים החשובות באיטליה. חלקים רבם של העיר הם למעשה שרידים של ההיסטוריה הסיציליאנית העתיקה והמפוארת. נבקר בדואומו, קתדרלה הממזגת סגנונות בנייה שונים, בכיכר הבושה, בכיכר ארבע הזוויות, בארמון הנורמנים, ברובע היהודי בשווקים ועוד. נסיים בביקור בקברי הקפוצ'ונים ונמשיך לסעודת דגים בעיירת הדייגים מונדלו. נשוב ללינה בפלרמו.

יום 9 | מונראלה - פלרמו - תל אביב

הבוקר ניסע לעיר מונראלה, הידועה בזכות הקתדרלה הענקית והמפוארת, שנבנתה על ידי המלכים הנורמניים מהמאה ה-12. הכנסייה מכילה את אחת מיצירות האמנות המדהימות ביותר באי – תיאור מושלם ומדהים, בפסיפס, של סיפורי התנ"ך ובריאת העולם, לצד סיפור חייו של ישו וסיפורים מהברית החדשה. נמשיך להר פלגרינו המתנשא לגובה 600 מטר ממערב לפלרמו ובו מצויות כמה מערות. נבקר באחת המערות שהפכה לקפלה, כדי להנציח את זכרה של הקדושה סנטה רוסליה, אחייניתו של המלך ויליאם ה-2. סנטה רוסליה שהפכה לנזירה וחיה במערה זו, הינה הפטרונית של פלרמו. מעל המערה נמצא מנזר מהמאה ה-17.

אחר הצהרים נעבור לשדה התעופה ונצא בטיסה דרך יעד ביניים, לתל אביב. הנחיתה צפויה לפנות בוקר של יום 10

:מחיר הטיול

המחיר לאדם  2,785 אירו

 תוספת חדר ליחיד: 325 אירו

 

:מחיר כולל

טיסות בינלאומיות ופנימיות בחברת אליטליה כמפורט בתכנית הטיול

לינה: במלונות *4

כלכלה: ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול - במלונות ובמסעדות מקומיות.

תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים.

שייט באיים הליפריים כמפורט בתכנית.

הדרכה: מדריך מצוות "אדמה מסעות וטיולים" ו- "חברים לתרבות"        

ד"ר נעמה וילוז'ני, ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.

דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתכנית.

תשר: לנותני השירותים השונים.

ערכות שמע

המחיר אינו כולל: 

תוספת ליחיד בחדר בסך: 325 אירו.

מים מינרלים ושתייה בארוחות

ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען.

הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול (ראה בנוסף הערות מיוחדות להלן).

אשרות כניסה: לא נדרשת אשרת כניסה לבעלי דרכונים ישראלים לאיטליה

בדיקות קורונה בארץ ובחו"ל

הערות לטיול:

על המטיילים להביא בחשבון שלא כל בתי המלון באירופה מצוידים מזגנים ו/או מאפשרים להפעיל את המזגנים מחוץ לעונת הקיץ.

על המטיילים להביא בחשבון שבחלק מהמלונות באירופה אין סבלים.

במקרים כאלו המטיילים מתבקשים לשאת את מזוודתם לחדרים בכוחות עצמם.

החדרים ליחיד באירופה קטנים ומספרם מוגבל ויש לקחת זאת בחשבון.

תמורת תוספת מחיר אפשר לבקש חדר זוגי לשימוש יחיד.

האוטובוס והנהג לרשות הקבוצה בכפוף למגבלות חוקי העבודה ושעות העבודה המותרות לנהגים באירופה

חברת התעופה אינן מאפשרות לנוסעים הטסים בכרטוס קבוצתי לבחור מקום ישיבה מראש.

תנאים כלליים לטיול:

על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף לתכנית זו

בכל מקרה של סתירה גוברים התנאים המפורטים כאן על אלו המפורטים בתנאים הכלליים