top of page
אוזבקיסטן ניסו.webp

סמינר מטייל באוזבקיסטן

יציאה: 15.9.24     חזרה: 23.09.24

חברים לתרבות בשיתוף אדמה מסעות וטיולים
9 ימי טיול אל הערים הקסומות לאורך דרך המשי
הדרכה:  שמעון דיגה

אוזבקיסטאן, הממוקמת בין נהר אמו דריה לנהר סיר דריה, הייתה מרכז לציוויליזציות אדירות. דרך המשי העוברת דרכה, אדמותיה הפוריות, עריה העשירות ומסחרה העשיר משכו אליהם מחד כובשים מהוללים ככורש, אלכסנדר מוקדון, ראשוני המוסלמים וצ'נגיז ח'אן, ומאוחר יותר מעצמות אדירות כבריטניה ורוסיה הצארית; מאידך היו עריה מרכז לימוד ודעת ראשון במעלה שמשך אליו את גדולי המלומדים. בלב טיולנו תעמוד העיר סמרקנד. נכיר באופן יסודי את המסגדים העצומים שבה, מבני הקבורה שהם מן היפים בעולם כולו ונסייר בכיכר רגיסטאן, יש האומרים שהיא היפה בכיכרות תבל. נערוך סיור יסודי ביותר גם בבוכרה, העיר שמלומדיה השפיעו עמוקות על העולם כולו, בחיווה, עיר בנויה בבוץ שנשתמרה להפליא, נעסוק במדענים הגדולים שנולדו באסיה התיכונה. תשומת לב מיוחדת נקדיש לבירה טשקנט, עיר הלחם, המשלבת ישן וחדש. נלמד גם על אוזבקיסטאן המודרנית, מדינה המחפשת את זהותה בקשיים גדולים. ישן וחדש, מונומנטלי וטרגי, רוחות מן העבר וקשיי ההווה, כל אלה מחכים לנו באוזבקיסטאן, ליבה של אסיה התיכונה.

 

שמעון דיגה -  מדריך ותיק ומנוסה במגוון יעדים בחו"ל וכן מורה דרך מוסמך של משרד התיירות. בוגר אוניברסיטת חיפה בתחום ארכיאולוגיה ולימודי ארץ ישראל. מתמחה בתקופה הקלאסית וחקר תרבויות קדומות.

תוכנית הטיול:

יום 1: תל אביב - טשקנט

נצא בטיסת צהריים לטשקנט, אליה נגיע בשעות הערב. לאחר השלמת סידורי הכניסה העברה למלון.

לינה בטשקנט.

ימים 2: אל חיווה

הבוקר נצא בטיסה לעיר אורגנץ' (Urgench) המהווה את הבסיס לטיול בעיר חיווה (Khiva). חיווה, השוכנת בנאת המדבר בלב מדבר קראקום, הייתה בירתה של חאנות עצמאית שהתקיימה החל מהמאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-20. זוהי עיר-מוזיאון המשמרת את מיטב הארכיטקטורה הטורקמנית – אוזבקית. נטייל, בעיקר ברגל, בעיר המוקפת חומה. נבקר במסגדים ובמדרסות המעוטרים בלבני טורקיז ובאריחי קרמיקה מצוירים מתקופת הזוהר שלה. נמשיך לביקור בשווקים ונתוודע מקרוב אל אורחות חיי התושבים. בערב, נצא לארוחה בליווי מופע פולקלור. נלון בחיווה.

יום 3-4: בוכרה

בשעות הבוקר נשלים את הסיורים בחיווה. בצהריים נעבור לשדה התעופה לטיסה לבוכרה (Bukhara). בוכרה נחשבת לאחת משבע הערים הקדושות לאסלאם ומרכז לימוד מהחשובים בימי הביניים בעולם כולו. בימים הקרובים נבקר בחומות, במסגד הגדול ונצפה אל הצריח העצום, קליאן מינור המתנשא מעל העיר כולה. נמשיך לסיור במדרסות והשווקים התוססים של בוכרה ולא נוותר על ביקור ברובע היהודי. באחד הערבים נהנה ממופע פולקלור.

בכל הלילות נלון בבוכרה.

יום 5-6: סמרקנד

הבוקר נשלים את הסיורים בבוכרה במאוזוליאום של אסמאעיל הסאמאני ובארמון הקיץ של האמיר האחרון של העיר. אחר הצהרים נצא ברכבת המהירה אל סמרקנד (Samarkand). הערבים העניקו לסמרקנד את התואר "אבן-החן של המזרח" ואכן העיר, על כיפות המסגדים והמדרסות בגווני כחול וטורקיז, היא אבן-חן יוצאת דופן. נקדיש את הימים הקרובים לעיר שבה קבע האמיר הגדול טימור לנג את בירתו. נבקר במאוזוליאום גורי אמיר שבו קבורים טימור ונכדו, המדען, אולוג בג. נמשיך לביקור בכיכר רגיסטאן, שיופיה הווה השראה למשוררים רבים, ובמסגד ביבי ח'אנום עצום הממדים. נבקר בשוק הגדול, נטעם את הלחם המפורסם של סמרקנד ונתבשם מריחות התבלינים.

באחד הערבים נצפה במופע פולקלור מקומי.

בשני הלילות נלון בסמרקנד.

 

ימים 7-8: סמרקנד - טשקנט

בשעות הבוקר נצא לסיור ברובע היהודי ובבית הכנסת המקומי ונפגוש את שרידי הקהילה הקטנה שעוד חיה כאן. נמשיך למצפה הכוכבים של אולוג בק ולביקור במפעלים המייצרים אומנות מקומית. אחר הצהרים, נסע ברכבת המהירה אל טשקנט. טשקנט, שפירוש שמה הוא "מבצר האבן", הייתה עיר חשובה על דרך המשי. ב-1865 נכבשה העיר על ידי רוסיה הצארית ולימים הפכה להיות בירת "טורקיסטן הרוסית". כיום טשקנט היא כרך מודרני המאכלס למעלה משני מיליון תושבים ובירתה של המדינה הצעירה של אוזבקיסטן. יום המחרת יוקדש לסיורים בטשקנט: נבקר במוזיאון המקומי ובכמה מאתריה היפים של העיר המודרנית. בצהריים נסב לארוחה בצ'איחנה מסורתית ונמשיך לטיול בסמטאות בהם עוסקים בעלי מלאכה בסדנאותיהם ולשווקים בראשם השוק הגדול באוזבקיסטן - צ'ורסו באזאר ההומה אדם.

בערב נצא לארוחה באחת המסעדות הטובות בעיר.

בכל הלילות נלון בטשקנט.

יום 9: טשקנט- תל אביב

השכם בבוקר נעבור לשדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב. נחיתה משוערת בארץ, לקראת הצהרים.

ביצוע: אדמה מסעות וטיולים

מחיר הטיול:

המחיר לאדם   2,935 דולר

:מחיר כולל

 • טיסות ישירות לטשקנט כמפורט בתכנית ו-2 טיסות פנים כולל מסי הנמל הנלווים.

 • לינה: במלונות מדרגה ראשונה.

 • כלכלה: ארוחות בוקר וערב (החל מארוחת הבוקר ביום השני).

 • תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים ורכבות כמפורט בתכנית.

 • הדרכה: מדריך מצוות "אדמה - מסעות וטיולים" ו- "חברים לתרבות"– שמעון דיגה ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.

 • דמי כניסה: לכל האתרים המפורטים בתכנית.

 • מופעי פולקלור בסמרקנד, בוכרה וחיווה

 • בקבוק מים לכל מטייל בכל יום של הטיול.

 • תשר: לנותני השירותים השונים.

 • ערכות שמע.

המחיר אינו כולל: 

 • תוספת ליחיד בחדר בסך: 465 דולר.

 • שתיה בארוחות

 • תשר למדריך הישראלי - מקובל כ- 5 דולר ליום

 • דמי צילום באתרי הביקור (במידה ונדרשים על פי המדיניות של כל אתר ואתר).

 • ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול.

דרכונים ואשרות כניסה:

דרכון: עליכם להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים קדימה מיום הכניסה המיועד לארצות הטיול

 

הערות חשובות:

על המטיילים לקחת בחשבון ששירותי התיירות באוזבקיסטן אינם ברמה גבוהה

חברת התעופה אינן מאפשרות לנוסעים הטסים בכרטוס קבוצתי לבחור מקום ישיבה מראש.

טיסות בינלאומיות:

HY 302 15 SEP   TLV - TAS  1335 - 2025

HY 301 23 SEP   TAS - TLV  0805 - 1135

 

תנאים כלליים לטיול:

על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף לתכנית זו. בכל מקרה של סתירה גוברים התנאים המפורטים כאן על אלו המפורטים בתנאים הכלליים.

דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים

הרשמה לאוזבקיסטן

הפרטים נשלחו בהצלחה, תודה

bottom of page