Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

סמינר מטייל באוזבקיסטן

 חברים לתרבות בשיתוף אדמה מסעות וטיולים

9 ימי טיול אל הערים הקסומות לאורך דרך המשי

הדרכה:  שמעון דיגה

יציאה: 4.9.23     חזרה: 12.9.23

מלא! ניתן להירשם ברשימת המתנה

אוזבקיסטן ניסו

אוזבקיסטאן, הממוקמת בין נהר אמו דריה לנהר סיר דריה, הייתה מרכז לציוויליזציות אדירות. דרך המשי העוברת דרכה, אדמותיה הפוריות, עריה העשירות ומסחרה העשיר משכו אליהם מחד כובשים מהוללים ככורש, אלכסנדר מוקדון, ראשוני המוסלמים וצ'נגיז ח'אן, ומאוחר יותר מעצמות אדירות כבריטניה ורוסיה הצארית; מאידך היו עריה מרכז לימוד ודעת ראשון במעלה שמשך אליו את גדולי המלומדים. בלב טיולנו תעמוד העיר סמרקנד. נכיר באופן יסודי את המסגדים העצומים שבה, מבני הקבורה שהם מן היפים בעולם כולו ונסייר בכיכר רגיסטאן, יש האומרים שהיא היפה בכיכרות תבל. נערוך סיור יסודי ביותר גם בבוכרה, העיר שמלומדיה השפיעו עמוקות על העולם כולו, בחיווה, עיר בנויה בבוץ שנשתמרה להפליא, נעסוק במדענים הגדולים שנולדו באסיה התיכונה. תשומת לב מיוחדת נקדיש לבירה טשקנט, עיר הלחם, המשלבת ישן וחדש. נלמד גם על אוזבקיסטאן המודרנית, מדינה המחפשת את זהותה בקשיים גדולים. ישן וחדש, מונומנטלי וטרגי, רוחות מן העבר וקשיי ההווה, כל אלה מחכים לנו באוזבקיסטאן, ליבה של אסיה התיכונה.

 

שמעון דיגה -  בוגר אוניברסיטת חיפה בארכיאולוגיה ולימודי ארץ ישראל.

מתמחה בתקופה הקלאסית  וחקר תרבויות קדומות.

עסק בהוראת היסטוריה וארכיאולוגיה, ריכוז טיולים וניהולם בארץ.

מטייל ומדריך ותיק בארץ ובעולם

תוכנית הטיול

יום 1: תל אביב - טשקנט

נצא בטיסת צהריים לטשקנט, אליה נגיע בשעות הערב. לאחר השלמת סידורי המעבר העברה למלון. בערב נצא לארוחה במסעדה מקומית. לינה בטשקנט.

ימים 2: טשקנט והרי צ'ימגאן

טשקנט, שפירוש שמה הוא "מבצר האבן", הייתה עיר חשובה על דרך המשי. ב-1865 נכבשה העיר על ידי רוסיה הצארית ולימים הפכה להיות בירת "טורקיסטן הרוסית". כיום טשקנט היא כרך מודרני המאכלס למעלה משני מיליון תושבים ובירתה של המדינה הצעירה של אוזבקיסטן. הבוקר נערוך סיור ראשון בעיר ונצא בנסיעה מזרחה, לטיול באזור צ'ימגאן בשיפוליו של רכס הטיאן שאן. נערוך תצפית על העמקים ופסגות ההרים המושלגות ונבקר במאגר צ'ארוואק המספק מים לטשקנט וסביבתה. בתום הסיורים נשוב לטשקנט ובערב נצא לארוחה באחת המסעדות הטובות בעיר. הלינה בטשקנט.

יום 3-4: סמרקנד

נצא ברכבת הבוקר לסמרקנד. הערבים העניקו לעיר את התואר "אבן-החן של המזרח" ואכן סמרקנד, על כיפות המסגדים והמדרסות בגווני כחול וטורקיז, היא אבן-חן יוצאת דופן. נקדיש את הימים הקרובים לעיר שבה קבע האמיר הגדול טימור לנג את בירתו. נבקר במאוזוליאום גורי אמיר שבו קבורים טימור ונכדו, המדען, אולוג בג. נמשיך לביקור בכיכר רגיסטאן, שיופיה הווה השראה למשוררים רבים, ובמסגד ביבי ח'אנום עצום הממדים. נמשיך לביקור במדרסות המהוללות של העיר ובשוק הגדול, נטעם את הלחם המפורסם של סמרקנד ונתבשם מריחות התבלינים. נמשיך לביקור ברובע היהודי ובבית הכנסת המקומי ונפגוש את שרידי הקהילה הקטנה שעוד חיה כאן. בערבים נצא לאכול במסעדות מקומיות מהטובות בעיר. בשני הלילות נלון בסמרקנד.

יום 5-7: בוכרה

בשעות הבוקר נצא ברכבת המהירה לבוכרה, אליה נגיע לפני הצהריים. בוכרה נחשבת לאחת משבע הערים הקדושות לאסלאם  ומרכז לימוד מהחשובים בימי הביניים בעולם כולו. נקדיש את הימים הקרובים להיכרות עם העיר: נפתח את סיורנו בביקור במאוזוליאום של אסמאעיל הסאמאני. נמשיך לביקור בחומות במסגד הגדול ונצפה אל הצריח העצום, קליאן מינור המתנשא מעל העיר כולה. נמשיך להכיר את המדרסות והשווקים המהוללים של בוכרה ולא נוותר על ביקור ברובע היהודי. באחד הערבים נצא לארוחת ערב ומופע פולקלור. ביום ה-7 נצא בנסיעה ממושכת לחיווה, אליה נגיע בשעות הערב המוקדמות. בשני הלילות הראשונים נלון בבוכרה ובשלישי בחיווה.

 

יום 8: חיווה - טשקנט

חיווה, השוכנת בנאת המדבר בלב מדבר קראקום, הייתה בירתה של חאנות עצמאית שהתקיימה החל מהמאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-20. זוהי עיר-מוזיאון המשמרת את מיטב הארכיטקטורה הטורקמנית – אוזבקית. נצא ליום טיול, בעיקר ברגל, בעיר המוקפת חומה. נבקר במסגדים ובמדרסות המעוטרים בלבני טורקיז ובאריחי קרמיקה מצוירים מתקופת הזוהר שלה. נמשיך לביקור בשווקים ונתוודע מקרוב אל אורחות חיי התושבים. בתום הסיורים נצא בטיסה  בחזרה לטשקנט. לינה בטשקנט.

יום 9: טשקנט- תל אביב

היום נשלים את הסיורים בטשקנט. נסייר בסמטאות בהם עוסקים בעלי מלאכה בסדנאותיהם, נשוטט בשווקים בראשם השוק הגדול באוזבקיסטן - צ'ורסו באזאר ההומה אדם ונבקר בכמה מאתריה היפים של העיר המודרנית. בצהריים נסב לארוחה בצ'איחנה מסורתית. אחה"צ נסע לשדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב. נחיתה בארץ צפויה בשעות הערב.

ביצוע: אדמה מסעות וטיולים

:מחיר הטיול

המחיר לאדם   2,795 דולר

:מחיר כולל

 • טיסות ישירות לטשקנט כמפורט בתכנית וטיסת פנים כולל מסי הנמל הנלווים.

 • לינה: במלונות מדרגה ראשונה.

 • כלכלה: חצי פנסיון - ארוחות בוקר וערב לאורך כל הטיול.

 • תחבורה: אוטובוס ממוזג בהעברות ובסיורים ורכבות כמפורט בתכנית.

 • הדרכה: מדריך מצוות "אדמה - מסעות וטיולים" ו- "חברים לתרבות"– שמעון דיגה ומדריכים מקומיים דוברי אנגלית.

 • דמי כניסה: לכל האתרים המפורטים בתכנית.

 • מופעי פולקלור בסמרקנד, בוכרה וחיווה

 • בקבוק מים לכל מטייל בכל יום של הטיול.

 • תשר: לנותני השירותים השונים.

 • ערכות שמע.

המחיר אינו כולל: 

 • תוספת ליחיד בחדר בסך: 445 דולר.

 • שתיה בארוחות

 • תשר למדריך הישראלי – מקובל כ- 5 דולר ליום

 • דמי צילום באתרי הביקור (במידה ונדרשים על פי המדיניות של כל אתר ואתר).

 • ביטוח רפואי: על הנוסע לעשות ביטוח בריאות ומטען. הביטוח הוא חובה! החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל במהלך הטיול.

דרכונים ואשרות כניסה:

דרכון: עליכם להצטייד בדרכון שתוקפו לפחות ל-6 חודשים קדימה מיום הכניסה המיועד לארצות הטיול

 

הערות חשובות:

 • על המטיילים לקחת בחשבון ששירותי התיירות באוזבקיסטן אינם ברמה גבוהה ושהטיול כרוך בנסיעות ארוכות.

 • חברת התעופה אינן מאפשרות לנוסעים הטסים בכרטוס קבוצתי לבחור מקום ישיבה מראש.

טיסות בינלאומיות:

HY 302 04SEP   TLV - TAS  1005 1655

HY 303 12SEP   TAS - TLV  1800 2130 

תנאים כלליים לטיול:

על הטיול חלים התנאים המפורטים ב"דף תנאים כלליים לטיולי אדמה מסעות וטיולים" המצורף לתכנית זו. בכל מקרה של סתירה גוברים התנאים המפורטים כאן על אלו המפורטים בתנאים הכלליים.

bottom of page